0 votes
সাধারণ জ্ঞান বিভাগে - (1,716,180 পয়েন্ট)
A car of mass 1.5 ton is running at 72 kmph on a straight horizontal road. On turning the engine off, it stops in 20 seconds. While running at the same speed, on the same road, the driver observes an accident 50 m in front of him. He immediately applies the brakes and just manages to stop the car at the accident spot. Calculate the braking force.
111 বার দেখা

1 টি উওর

0 votes
- (1,716,180 পয়েন্ট)
Given: m = 1.5 ton = 1500 kg,

u = 72 kmph = 72 ×

\(\frac{5}{18}\)

m/sm/s = 20 m

s

-1

(on turning engine off),

v = 0, t = 20 s, s = 50 m

To find: Braking force (F)

Formula:

i. v = u + at

ii. v

2

– u

2

= 2as

iii. F = ma

Calculation:

On turning the engine off,

From formula (i),

a =

\(\frac{0-20}{20}\)

= -1 m s

-2

This is frictional retardation (negative acceleration).

After seeing the accident,

From formula (ii),

a

1

=

\(\frac{0^2-20^2}{2(50)}\)

= -4 m s

-2

This retardation is the combined effect of braking and friction

∴ braking retardation =4 – 1 = 3 m s

-2

From formula (iii), the braking force, F = 1500 × 3 = 4500 N

The braking force is 4500 N.

✓✓ সম্পর্কিত প্রশ্নসমূহ

2 উত্তর
1 উত্তর

জনপ্রিয় প্রশ্নসমূহ (গত 7 দিনের)

49 জন অনলাইনে আছেন
সদস্য 0 অতিথি 49 আছেন
আজকে ভিজিটর : 128316
গতকাল ভিজিটর : 157833
সর্বমোট ভিজিটর : 34946027

নোটিশ

এখানে প্রকাশিত সকল প্রশ্ন ও উত্তরের দায়ভার কেবল সংশ্লিষ্ট প্রশ্নকর্তা ও উত্তর দানকারীর৷ কোন প্রকার আইনি সমস্যা QuestionArchives কর্তৃপক্ষ বহন করবে না ৷
...